Dignita AM 4/AM 4000

Pålitlig – MHF omdöme Pålitlig Produkten uppfyller våra krav och fungerar som utlovat.

Användningsområde

  • För privat kontroll av promillehalt.

Alla priser anges exklusive moms.

  • Dignita AM‑4 har utgått ur Dignitas sortiment. Alkoholmätaren var en mätare framtagen för privat kontroll av alkoholhalten i luft. Den har i MHF:s enklare konsumenttester visat på tillförlitliga mätvärden och att provet tas på den djupa lungluften. AM‑4 har inte testats enligt någon av de mer omfattande internationella standarderna som finns för alkoholmätare. Dignita ger tre års garanti på AM‑4 under förutsättning att kalibrering sker hos Dignita.
De kunder som har alkoholmätaren AM‑4 kan även fortsättningsvis få den årliga kalibreringen utförd av Dignita.
Alkoholmätaren är lätt att använda och enkel att förstå.

    Mätteknik: Bränslecell

  • Mätaren ger tydliga instruktioner via ljud och i displayen. Tester har visat på god mätnoggrannhet. AM‑4 visar aktuell alkoholhalt i promille. Mätaren ger tydliga instruktioner till användaren via en stor upplyst display.
Dock saknas helt indikering om när nästa kalibrering ska ske. Det innebär att trots att tillverkaren inte längre kan garantera att mätaren visar korrekt alkoholhalt, kan mätaren fortfarande användas utan att det kommer upp någon påminnelse om att mätvärdet kan vara felaktigt p.g.a. utebliven kalibrering.
Mätaren har ett utbytbart munstycke.

  • Pålitlig

  • 1 595 kr inkl. moms

  • 1 gång/år

  • Dignita Systems AB

    090-12 94 00

Snabbfakta

inköpspris

1 595 kr inkl. moms

servicekostnad

499 kr/år

pris för munstycke

10 kr/st

service kalibrering

var 12:e månad

Garanti

3 år

Uppfyller standard

ingen